10.7 C
Pristina
Tuesday, March 21, 2023
Home Ekonomi

Ekonomi

Ekonomisti kosovar tmerrohet me çmimin e lartë të specave: “Hani mish se ma lirë ua qet”

Ekonomisti kosovar, Imer Raçi, ka ironizuar me rritjen e çmimeve të perimeve, konkretisht të specave. Raçi ka publikuar një fotografi në profilin e tij në...

Çmimet e larta vazhdojnë të rëndojnë xhepat e qytetarëve: 10.5% ishte norma vjetore e inflacionit në shkurt

Rritja e çmimeve në Kosovë vazhdon të jetë një problem i madh për qytetarqt. Sipas raportit të fundit të Indeksit të Harmonizuar të Çmimeve të...

Kurti pas vendimit për liberalizimin e vizave: Pritjes së gjatë po i vjen fundi

Pas vendimit të Këshillit të Ministrave të BE-së për liberalizimin e vizave për Kosovën, ka reaguar edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti. Kurti u shpreh...

“Pagat në rritje për shëndetësi”, LVV publikon tabelën dhe krahasohet me rajonin

Levizja “Vetëvendosje” konsideron se Kosova ka pasur paga të pabarabarta dhe trajnim jodinjitoz për çdo profesion, në të gjitha nivelet. Sipas tyre, pa dyshim se...

Shtesat për fëmijë, Murati: Mbi 89 mijë gra hapën llogari bankare për herë të parë

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka bërë të ditur se për shkak të shtesave për fëmijë, mbi 89 mijë gra në Kosovë kanë hapur...

Hoti numëron dështimet e Qeverisë Kurti në ekonomi, “me rëndësi po vazhdon vala 62 e privatizimit”

Ish-kryeministri Avdullah Hoti ka numëruar dështimet e Qeverisë Kurti në ekonomi, dhe vendimet që po e rëndojnë jetën e qytetarëve të vendit. Në një postim...

Rriten investimet direkte nga Gjermania në Kosovë, në këto sektore u investua më shumë

Investimet e Huaja Direkte nga Gjermania në Kosovë kanë shënuar rritje për mbi 60 përqind në vitin 2022, krahasuar me vitin 2021. Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare...

Bien çmimet e naftës në Kosovë, produktet tjera vazhdojnë të mbesin shtrenjtë

Çmimet e naftës dhe benzinës në Kosovë janë liruar, por jo edhe të produkteve apo shërbimeve të tjera. Ato kanë rënë për rreth 40 centë,...

Na ndiqni

18,014FansLike
1,560FollowersFollow
- Reklama -

Të fundit