26.7 C
Pristina
Tuesday, August 9, 2022
Home Art

Art

Ndahen çmimet në letërsi kushtuar dëshmorëve të Koshares: Ish-bashkëshortja e Agimit kërkon të dokumentohet lufta

Në ditën e dëshmorëve të betejës së Koshares dhe në ditën e rënies së heroit të Kosovës, Agim Ramadani, u shpallën rezultatet e konkursit...

Shuplaka në ndarjen e çmimeve, Akademia shpall verdiktin për Will Smith

Bordi i Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Filmit u mblodh sot në mëngjes për ta diskutuar dënimin për aktorin Will Smith, i cili...

Reuters shkruan për filmin “Zgjoi”: Historia frymëzuese e vejushës së luftës së Kosovës

Historia e vërtetë e një vejushe të luftës në Kosovë, e cila sfidoi traditën për të nisur një sipërmarrje të suksesshme biznesi, tregohet në...

Flet i afërmi i 17-vjeçarit që vrau për hakmarrje: Babain ia vranë për një dhi që hyri në kopsht

Kushëriri i 17-vjeçarit, i cili ekzekutoi 65-vjeçarin Lek Lekgjonaj ka folur për ngjarjen e rëndë për të cilën u hakmor Florian Përvathi. Kushëriri i Florianit...

Pezullohet restaurimi i shtëpisë së Xhafer Devës – gjithçka nga deklaratat e vendorëve dhe ndërkombëtarëve për projektin 

Më 2 shkurt të këtij viti filloi restaurimi i shtëpisë së Xhafer Devës, projekt ky në kuadër të programit “Trashëgimia kulturore si nxitës për...

“Zgjoi” nuk nominohet për “Oscars”, Yllka Gashi: Kosova ka shumë talent e rrëfime autentike të cilat duhet t’i tregojmë

Sot (8 shkurt) u bë përzgjedhja e filmave për “Oscars 2022”. Emocione të pafundme kishte nga të gjithë për filmin “Zgjoi” me regji nga Blerta...

Sot dihet nëse “Zgjoi” është nominuar për Oscar

Sot do të bëhen të ditur emrat e filmave të nominuar për çmimet Oscars, për të cilët më 27 janar ishte hapur zyrtarisht votimi....

Filluan punimet restauruese në shtëpinë e Xhafer Devës, shtëpi e ndërtuar në vitin 1930

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit përmes një postimi në facebook ka njoftuar se gjatë ditës së djeshme filluan punimet restauruese në Shtëpinë e...

Na ndiqni

18,014FansLike
1,560FollowersFollow
- Reklama -

Të fundit