Trump: Putin nuk do ta kishte bërë kurrë këtë nëse do të isha në pushtet

139

Ish presidenti amerikan, Donald Trump të martën akuzoi ashpër pasardhësin e tij Joe Biden për keqmenaxhim të krizës në Ukrainë dhe pretendoi se Vladimir Putin “kurrë” nuk do të kishte vepruar kështu nëse do të ishte sot në Shtëpinë e Bardhë.

“Nëse do të ishte menaxhuar siç duhet, nuk ka absolutisht asnjë arsye që ajo që po shohim sot të ndodhë”, tha ish-presidenti amerikan.

“Unë e njoh mirë Vladimir Putinin dhe ai kurrë nuk do të kishte bërë atë që bën tani gjatë administratës së Trump. Nuk bëhet fjalë!”, tha Trump duke komentuar urdhrin e presidentit rus për dislokimin e trupave ruse në dy provinca separatiste në Ukrainën lindore.

“Putin jo vetëm që po arrin atë që ka dashur gjithmonë, por ai po bëhet gjithnjë e më i pasur”

Opozita amerikane ka kritikuar afrimin e Donald Trump gjatë qëndrimit të tij me presidentin rus Vladimir Putin. Miliarderi amerikan që po shqyrton rikandidimin për Shtëpinë e Bardhë vlerësoi se sanksionet “të dobëta” të vendosura nga administrata Biden ndaj Putinit janë të afërta me individë dhe organizata.

“Ato janë të parëndësishme kur krahasohen me pushtimin e një vendi apo zonave strategjike,” tha ai. “Jo vetëm që Putini po arrin atë që ka dashur gjithmonë, por gjithashtu po pasurohet falë rritjes së çmimeve të naftës dhe gazit”, tha ai.

Pas sanksioneve të para të kujdesshme që synonin zonat separatiste pro-ruse në Ukrainë, Shtëpia e Bardhë premtoi të martën se do të shtrëngonte përgjigjen e saj ndaj Moskës.